Fase Autonómica Campionato Galego Infantil Manuel Alonso
Rematou a Fase Rexional do Campionato Galego Infantil Manuel Alonso, celebrado na Sociedade Deportiva Hípica da Coruña do 23 ao 29 de xuño. A continuación publicamos a crónica, os rankings e as táboas de resultados.
Fase Autonómica Campionato Galego Infantil Manuel Alonso:
As instalacións da Sociedade Deportiva Hípica da Coruña acolleron unha nova edición do Campionato Galego Infantil "Trofeo Manuel Alonso" que, cunha organización perfecta, tivo o seguinte desenvolvemento.
NENO MASCULINO.-
Coas dúas primeiras eliminacións do cabeza de serie 5 Alfonso Costas da man de Carlos Rivas e o número 6 de Manuel Prado por Alex Prado en partidos moi disputados, todos os favoritos apareceron na rolda de cuarto con claras vitorias para as primeiras series de 4 cabezas, polo que Javier Varela gañoulle a Daniel Hernández por 6-0, Adam Sanjurjo gañoulle a Alex Prado por 6-1,6-2, Pedro Ecenarro gañoulle a Daniel Pardo por 6-2,6-3 e finalmente Carlos Tajes desistiu dun só partido 6-0,6-1 contra Antón Uribe.
As semifinais ofrecían, por unha banda, un partido entre Carlos Tajes e Pedro Ecenarro, onde o claro favorito era Tajes na súa condición de Infantil de 2o ano e a súa magnífica forma, condición que non defraudou e nun xogo de pleno dominio impúxose por 6-1,6-0 nun partido sen máis historia que a clara superioridade de Carlos Tajes. A outra semifinal a priori foi moito máis igualada e incerta, Javier Varela na súa condición de favorito número 1 e Adam Sanjurjo evadiron recentemente dos torneos da súa categoría, pero que atesoura unha enorme calidade de tenis. O xogo tivo unha clara superioridade Javier Varela que se adaptou perfectamente ao forte vento dominante e púxose claramente 4-1 por diante no marcador, a partir deste momento Adam, que estivera nervioso e fallou, comprendeu perfectamente que o que tiña que facer era agarrarse á pista e intentar para fallar o menos posible dadas as condicións meteorolóxicas, comezou unha importante remontada que o levou a xogar 5 partidos seguidos e a gañar o 1o set dun xeito moi meritorio. O segundo set foi outra canción, Javier Varela acusou demasiado esta perda e en vez de poñer sacrificio e tesón na pista deixouse levar tentando facer golpes imposibles, Adam pola súa banda continuou co seu traballo e sumando os seus puntos e o os fracasos do seu rival levaron unha vitoria máis fácil do esperado ao gañar por 6-1 no segundo e último set.
A final resultou como se esperaba, un partido disputado e igualado, non así ao principio onde Adam Sanjurjo parecía un vendaval de tenis que en 5 minutos fixo que un desconcertado Carlos Tajes encaixase en 3 partidos consecutivos cheos de dominio e xogo espectacular, dende este momento Carlos Tajes comezou unha importante remontada baseada no esforzo e no traballo, xogando con confianza e profundidade, adquirindo confianza partido a partido e eliminando ese susto dos partidos iniciais, co empate a 3 partidos os xogadores foron a unha dinámica de descanso de servizo continuada cun xogo moi igualado, máis control por parte de Tajes e con máis risco por parte de Sanjurjo pero dentro dunha gran calidade de tenis onde se vían puntos dignos de mérito, acadándose así un tie-break onde só había un xogador, Carlos Tajes, moito máis equilibrado e seguro, sen fallos pronto canalizou o desempate desde o primeiro punto, con 1-0 a favor de Tajes, Adam cometeu dúas faltas dobres con Os seguintes puntos foron os fracasos de Adán, agás un sensacional revés directo que deu a Carlos Tajes un balón de set, ao que seguiu cun rotundo 7-1. O segundo set seguiu a mesma nota de igualdade inicial non exenta de calidade por parte de ambos xogadores, con todo albiscouse unha lixeira superioridade de Carlos Tajes que se especificou colocándose cun 5-3 favorable nun segundo set onde de novo os xogadores foron Rompendo o seu servizo permanentemente, esta vez Adam mantivo o seu servizo e con 5-4 preparouse para servir a Tajes, que esta vez non fallou e rematou cun favorable 6-4 e a súa vitoria máis importante na súa aínda curta carreira de tenis.
Para o 3o posto Javier Varela impúxose a Pedro Ecenarro e obtivo o 3o posto para asistir ao Campionato de España.
INFANTIL FEMININO.-
Nesta categoría non houbo sorpresas iniciais e todas as sementes apareceron no cuarto de rolda sen pasar por grandes dificultades, agás Arianna Paules nº 5 que as viu e desexo que se libren de Ana na oitava rolda viguesa cun e partido moi disputado e onde Ana Vigo impúxose por 7-6 no primeiro set para darlle a volta ao marcador a Arianna gañando os dous seguintes 6-4,6-3. Nesta rolda de cuartos de final xa houbo partidos moi disputados, polo que Sara Andrade impúxose nun encontro moi preto de Marta Glez. Infantil 6-4,4-6,6-4, Rocío Martín venceu a Arianna Paules por 6-2,7-6 cun segundo set que podería caer do lado de calquera xogadora, Gisela Amor foi a que tivo que sufrir menos para vencer a Laura Salvador por 6-4,6 , 3-6, mentres que Andrea Retolaza tivo que traballar duro para derrotar a Andrea Berbel ao remontar de 4-6 en contra e gañar por 2,6-3-XNUMX nos dous seguintes sets.
As semifinais cos primeiros 4 sementes en liza como na categoría masculina, disputadas nunha xornada cun vento predominante moi forte, déronnos dous partidos resoltos de xeito máis concluínte do esperado. A favorita número 1 de Sara Andrade non puido contrarrestar o xogo máis regular de Rocío Martín que, desde o comezo do encontro, escapaba no primeiro set. Claramente, cun favorable 3-0, adaptándose perfectamente ás condicións da cancha, Rocio xogando con moita seguridade, excelente no seu estado físico, non deu opcións neste primeiro set gañando cun claro 6-1, o segundo set foi máis Do mesmo xeito, Sara intentouno todo pero Roció con moi poucos fallos e loitar por todos os balóns non lle deu a Sara practicamente opcións e volveu dominar o segundo set gañando por 6-2. Circunstancias similares déronse na outra semifinal con idénticos inicios entre Andrea Retolaza que se adiantou por 3-0 contra Gisela Amor que tampouco encaixaba ben as condicións da cancha, Andrea moi segura e chea de efectividade só deu un partido neste primeiro set cando impoñente 6-1, e un segundo set de dominio completo de novo por Andrea que se adiantou por 5-1 e aquí xurdiron as dúbidas de Andrea e a ilusión de Gisela por volver, unha remontada que a levou a 5-4 favorable para Andrea que non deixou saír e pechou o set con 6-4.
A final entre Andrea Retolaza e Roció Martín ofreceunos un excelente partido entre dous xogadores con bo tenis, máis técnico o de Andrea e máis potencia e condición física o de Roció, un primeiro set onde os dous primeiros partidos foron longos, igualados e disputados e resolveu favorablemente para Rocío, que se adiantou por 2-0 neste primeiro set, esta vantaxe foi decisiva para Rocío, que a pesar de que Andrea se achegou con 3-2 non renunciou á iniciativa no marcador deste primeiro set e aínda que con partidos moi igualados levou o mesmo 6-3. O segundo set. Foi excelente en canto á emoción non exenta de bo xogo por parte de ambos os contendentes, un saque rápido de Rocío que leva claramente por 3-0 e unha excelente reacción de Andrea que consegue un empate a 3 partidos, a partir de aquí a igualdade Absolutamente xogando aos dous xogadores con moita confianza e profundidade pero sempre dentro dunha gran igualdade ata chegar ao desempate onde Rocío foi máis decisivo e tivo un punto máis de garra e ambición que Andrea, meritoriamente gañando a vitoria.
Pola 3a praza que deu lugar a asistir ao Campionato de España, Sara Andrade gañou a Gisela Amor.
Ao remate dos partidos, os Trofeos entregáronse nun acto presidido polas autoridades e directivos da Compañía, seguido de petiscos.
Para ver as táboas de resultados cos horarios da fase autonómica do Campionato Galego Infantil Manuel Alonso, fai clic na seguinte ligazón:
A continuación podes consultar o calendario completo do circuíto deportivo Carlos Miguel TTK Xuvenil e as clasificacións do circuíto:
- CLASIFICACIÓN Circuíto deportivo Xuvenil Carlos Miguel TTK
- Polidíptico do Circuíto Xuvenil de Deportes Carlos Miguel TTK
Fases Provinciais Campionato Galego Infantil Manuel Alonso:
As fases provinciais foron os días 30, 31 de maio e 1 de xuño de 2008
A fase provincial da Coruña celebrouse na Real Sociedade Deportiva Hípica e as eliminatorias son 14 para a proba masculina e 15 para a feminina.
- Convocatoria para a Fase Provincial da Coruña
- Pinturas Fase Provincial da Coruña
A fase provincial de Lugo estivo no Club Campo e Tiro de Lugo.
- Convocatoria para a Fase Provincial de Lugo .
- Pinturas Fase Provincial de Lugo
A fase provincial de Ourense celebrouse no Santodomingo Club
- Convocatoria para a Fase Provincial de Ourense
- Pinturas Fase Provincial de Ourense
A fase provincial de Pontevedra, que se celebrou no CC Mercantil e Ind. De Vigo
- Convocatoria para a Fase Provincial de Pontevedra
- Táboas e orde de xogo Fase Provincial de Pontevedra