Galicia Head Tour 2021 - 2ª Proba
O sábado 22 de maio concluíu a segunda proba do circuíto Galicia Head Tour no que participaron 350 xogadores e que se disputou en tres clubs:
- Real Club de Tenis Coruña: Campionato Galego Alevín.
- Squash Santiago: Campionato Galego Cadete.
- Real Aero Club de Santiago: Torneo Head junior, infantil e benxamín.
Campionato Galego Cadete:
- Individual feminino: Aranai Martínez, de Ureca, proclamouse campioa galega ao vencer á súa compañeira de club Ana Nóvoa por 6 / 3-6 / 4.
- Individual masculino: o xogador de Family Los Tilos Ander Tarrío gañou a Alejandro Vizoso, do Real Club de Tenis Coruña por 6 / 2-6 / 1 para acadar o título de campión galego.
- Dobres femininos: catro xogadoras de Ureca enfrontáronse na final, gañando Aranai Martínez / Ana Nóvoa a Marta Rey / Helena De la Puente por 6 / 1-6 / 1.
- Dobres masculino: a parella formada por Saúl Berdullas / Alejandro Vizoso, de Family Los Tilos e Real Club de Tenis Coruña, respectivamente, superou aos xogadores Alejandro Pardo / Izan Díaz, do Club de Tennis Coruña e Ureca.
Campionato Galego Alevín:
- Individual feminino: Emma Baliña, do Real Club Náutico de Vigo acadou o título de campioa galega ao derrotar á xogadora do Real Club de Tenis Coruña Noa Pena, por 6 / 2-6 / 1.
- En terceiro e cuarto lugar, Paula Álvarez, do Club de Tenis de Pontevedra, superou a Andrea Beltrán, do R. Club de Tenis Coruña por 6 / 1-6 / 1, obtendo así o terceiro posto para disputar o campionato de España.
- Individual masculino: Pedro Antón do R. Club de Tenis Coruña gañou o título de campión galego ao vencer ao xogador do Sp. Club Casino Coruña, Gabriel Arambillet por 1 / 6-6 / 2-10 / 6.
- O terceiro posto para o campionato de España levouno Ramón Talín, do R. Club de Tenis Coruña, que gañou ao xogador do Club Fluvial de Lugo, Mateo Valares por 6 / 0-6 / 2.
- Dobres femininos: a parella formada por Noa Rodríguez / Rosa García do Club de Tenis As Termas e Centro Deportivo D10 respectivamente, derrotou ás xogadoras do R. Club de Tenis Coruña Noa Pena / Andrea Beltrán nun partido que non se puido celebrar.
- Dobres masculino: os xogadores do R. Club de Tenis Coruña Pedro Antón / Ramón Talín superaron a Mateo Valares / Pablo Somoza, do Club Fluvial de Lugo e do R. Club de Tenis Coruña respectivamente, por 6 / 0-6 / 2.
Torneo Galicia Head Tour Junior:
- Primeira división masculina: Samuel Martínez, do Club de Tenis As Termas gañou ao xogador do C. Mercantil e do Ind. De Pontevedra Borja Fernández-Couto por 7 / 6-6 / 4.
- Segunda división masculina: Pablo Alvear, do Club de Tenis de Pontevedra, gañou a Nicolás Otero do Real Aero Club de Santiago por 6 / 1-6 / 0.
- Primeira división feminina: xogaron na final dúas xogadoras do R. Club de Tenis Coruña, Paula Casares derrotando a Ainara Vegal por 6 / 4-6 / 3.
Torneo Galicia Head Tour Infantil:
- Primeira división masculina: o xogador do R. Club de Tenis Coruña, Yeray Quián, gañou na final a Pablo López do Recreo Cultural da Estrada por 6 / 2-6 / 4.
- Primeira división feminina: enfrontáronse na final dúas xogadoras do Club de Tenis El Rial, Carlota Magán derrotando a Candela Fajardo por 3 / 6-6 / 3-10 / 8.
- Segunda división masculina: Pablo Pereda, do Sp. Club Casino Coruña gañou na final a Daniel Sobrino, do Club de Tenis Codesal por 6 / 2-6 / 1.
- Segunda división feminina: Martina Posadilla, do Real Club Náutico de Vigo, superou a Cloe Domínguez, de Ureca por 6 / 3-6 / 3.
- Terceira división masculina A: O xogador do CC Mercantil Ind. De Vigo, Marcos Yáñez gañou a Anxo Pesqueira, do Club de Tenis Cangas, por 2 / 6-7 / 5-10 / 5.
- Terceira división masculina B: Rodrigo Tarazona, do Club de Campo de Ferrol, gañou a Alejandro Rojo, da Escuela de Tenis Justo al revés por 6 / 3-2 / 6-10 / 8.
Torneo Head Benxamín:
- No cadro feminino, a xogadora do Club de Tenis El Rial, Lucía Couso gañou por 4 / 2-1 / 4-10 / 7 a Alba Barrio, do Real Grupo de Cultura Covadonga.
- No cadro masculino, Leví Domínguez do Club de Tenis Codesal gañou ao Aarón Pita, da Escuela de Tenis Justo al revés por 4 / 0-4 / 1.
O equipo arbitral estivo formado por: Carlos Coira, Gabriel Fernández, Marco Casal, Alejandro Beiras, Alicia Seijas, Juan Ángel Martínez, Manuel Martínez, Lis Iglesias, Víctor Carballido e Diego Vilar.
Estiveron presentes nos premios: José Mosquera (presidente de FGTenis), Ricardo Álvarez Pérez (presidente do club de tenis R. Coruña), José Miguel Fernández (xerente de Squash Santiago); Gabriel Fernández (vicepresidente de FGTenis), Carlos Casares (xerente do club de tenis R. Coruña), Eduardo Embodas (xerente do club de tenis R. Coruña); Marco Casal (Director deportivo FGTenis), Alejandro Beiras (Director deportivo R. Aero Club de Santiago), Alicia Seijas (Director deportivo de Squash Santiago), Iago Fernández-Reija (Director deportivo do R Club Tenis Coruña) e Carlos Coira (Coordinador de o Galicia Head Tour).
Dende a Federación Galega de Tenis queremos agradecer a colaboración dos 3 clubs que albergaron esta segunda rolda do Galicia Head Tour e felicitamos a todos os xogadores participantes, concretamente aos gañadores e aos que nos representarán nos campionatos de España:
- O Campionato de España Alevín será no Club de Tenis Alborán - Centro Deportivo Municipal Casa de Campo, Madrid, do 21 ao 27 de xuño. Clasificados: Pedro Antón, Gabriel Arambillet, Ramón Talín, Emma Baliña, Noa Pena, Paula Álvarez na categoría individual e as parellas formadas por Pedro Antón / Ramón Talín e Rosa García / Noa Rodríguez en dobres.
- O Campionato de España Cadete será no Club Internacional de Tenis de Majadahonda, do 21 ao 27 de xuño. Clasificados: Ander Tarrío e Aranai Martínez.
A próxima proba do Galicia Head Tour celebrarase do 16 ao 25 de xullo no Club de Tenis Santo Domingo (Ourense), coincidindo co campionato galego absoluto, benxamín e de tenis en cadeira.
Crónica de Carlos Coira
Coordinador GHT